Šta je rizična, a šta visoko rizična trudnoća?

Trudnoća bi u većini slučajeva trebalo da je prirodan proces, ipak u pojedinim situacijama prirodi je potrebna pomoć kako bi mama i beba ostali zdravi. Rizična trudnoća i visokorizična trudnoća može se ustanoviti odmah po začeću, pri prvoj poseti lekaru, ili se može razviti u toku same trudnoće. Pojedini zdravstveni faktori mame mogu biti indicija za komplikacije u trudnoći i eventualni rizik po njeno zdravlje, ali i zdravlje bebe.

Faktori koji određuju rizičnu trudnoću

Postoje određeni faktori koji trudnoću od samog starta definišu kao rizičnu. Neki od tih faktora su godine trudnice, njena telesna težina, visok pritisak, dijabetes, više plodna trudnoća, ali i problemi sa prethodnim trudnoćama. Naime ukoliko je trudnica ranije imala prevremeni porođaj ili ukoliko je majka rodila bebu sa određenim genetskim problemom ili određenim fizičkim problemom. Pored nabrojanog, trebalo bi naglasiti da svaka žena koja ima hroničan zdravstveni problem i prima neku vrstu terapije spada u grupu žena kojoj trudnoća može biti rizična, a uz dodatno pogoršanje stanja tokom trudnoće njena trudnoća može postati i visoko rizična.

Takođe, trudnoća zdravlje bebe i trudnice može biti ugroženo ženinim ponašanjem. Pod tim se najpre podrazumeva zloupotreba alkohola, droga i lekova, ali i pušenje.

Pored svega, bitno je naglasiti da trudnoća može biti rizična čak iako trudnica nema hronične bolesti, niti bilo koje od gore opisanih stanja. Trudnoća kod sasvim zdrave žene može postati rizična zbog različitih pojava, poput pojave kontrakcija, krvarenja, nedostatka plodove vode, pojave šećera u krvi, pojave povećanog krvnog pritiska, nisko usađene posteljice, itd.

Godine kao jedan od rizika

Trudnice mlađe od 17 godina i starije od 35 godina mogu biti trudnice sa rizičnom trudnoćom. Trudnice u navedenim životnom dobu u većem su riziku od kompikacija od trudnica koje se nalaze između 17 i 35 godina starosti.

Rizik od pobačaja mnogo je veći nakon 40 godine, a nakon 35 godine postoji veća mogućnost od genetskih anomalija. Trudnice preko 35 godina ne smatraju se odmah kao rizične ili visoko rizične trudnice, tek nakon urađenih prenatalnih testova određuje se rizik po plod. Ukoliko se tada utvrdi visok rizik od genetskih anomalija trudnica se šalje na dalja testiranja i njena trudnoća mora biti strogo praćena.

Hronične bolesti kao indikator rizične trudnoće

Medicinska stanja koja postoje pre trudnoće svakako mogu biti indikatori za rizičnu trudnoću. Stanja poput visokog krvnog pritiska, autoimunih bolesti, dijabetesa, plućni, bubrežni ili srčani problemi, dijabetes polno prenosive bolesti ili hronične infekcije mogu predstavljati rizik za majku i bebu.

Takođe jedan ili više pobačaja, kao i problemi sa prethodnom trudnoćom ili porodična istorija genetskih poremećaja takođe su faktori rizika za trudnoću visokog rizika. Ako imate neko od pomenutih zdravstvenih stanja, važno je da se konsultujete sa lekarom pre nego što odlučite da zatrudnite. Vaš lekar može obaviti testove, prilagoditi lekove ili vas savetovati o merama predostrožnosti koje treba da preduzmete za poboljšanje zdravlja vas i vaše bebe.

Medicinska stanja koja se javljaju tokom trudnoće

Čak i ako ste zdravi kada zatrudnite, mogu se razviti problemi tokom. Dva najčešća problema vezanih za trudnoću su:

Preeklampsija – sindrom koji uključuje visok krvni pritisak , oticanje I povećan nivo proteina u urinu. Ovo stanje, koje se javlja između 14. i 26. nedelje trudnoće, može biti opasno ili čak kobno i za majku i za bebu ako se ne leči. Međutim, uz pravilno održavanje trudnoće i redovni pregledi jedan su od garanta za bolje zdravlje trudnice, ali i rođenja zdrave bebe.

Gestacijski dijabetes – ova vrsta dijabetesa se razvija samo tokom trudnoće. Žene sa gestacijskim dijabetesom mogu imati zdrave trudnoće i bebe ako slede plan lečenja koji im prepiše njihov ginekolog. Obično ova vrsta dijabetesa nestaje nakon porođaja. Međutim, žene sa gestacijskim dijabetesom imaju povećan rizik od razvoja dijabetesa tipa 2 nakon porođaja.

Prevremeni porođaj i višeplodna trudnoća kao rizik

Često je trudnoća klasifikovana kao visoko rizična zbog problema koji nastaju usled same trudnoće i ti problemi nemaju mnogo veze sa zdravljem majke. Ovi uključuju:

Prevremeni porođaj – porođaj je onaj koji počinje pre 37 nedelja trudnoće. Iako se ne može znati da li će žene imati prevremeni porođaj ili porođaj u terminu ipak doctor to može , na osnovu svog znanja i indikacija, pretpostaviti. Postoje faktori zbog kojih su pojedine trudnice pod većim rizikom od prevremenog porođaja, poput određenih infekcija, skraćenog grlića maternice ili prošlih prevremenih porođaja.

Višeplodna trudnoća – ovo znači da imate više od jedne bebe (blizanci, trojke, četvoronošci, itd.). Višeplodna trudnoća, koje su česte kod žena koje su koristile neke od tretmana za neplodnost, imaju povećavan rizik od prevremenog porođaja. Ipak nisu samo one pod rizikom od prevremenog porođaja, već to mogu biti i trudnice sa gestacijskim dijabetesom ili one sa visokim krvnim pritiskom.

Prednjačeća posteljica – stanje je kod kog placenta prekriva grlić materice. Ovo stanje može da izazove krvarenje, posebno ako žena ima kontrakcije. Ako posteljica i dalje pokriva grlić materice blizu porođaja, lekar može zakazati carski rez kako bi umanjio rizik od krvarenja majke i bebe.

Problemi sa plodom – ovaj problem se često otkrije na ultrazvuku ili prenatalnim testovima. Otprilike 2% do 3% svih beba ima manji ili veći problem u razvoju. Ponekad može postojati porodična istorija problema sa plodom, ali drugi put su ti problemi potpuno neočekivani.

Kada je trudnoća visoko rizična

Ako dođe do pogoršanja stanja, trudnici kojoj je već konstatovan problem i njena trudnoća je definisana kao rizična, tada se trudnoća definiše kao visoko rizična trudnoća.

Rizične i visoko rizične trudnoće zahtevaju poseban tretman i ponašanje trudnice, ako i češći odlazak kod doktora. Često se trudnicama savetuje mirovanje, a kod visoko rizičnih trudnoća nije retkost da žena bude hospitalizovana. Svako pogoršanje zdravstvenog stanja trudnice ili ploda , u toku rizične trudnoće, smatra se visoko rizičnom

Visoko rizične trudnoće često se potpomažu lekovima, pa i pojedinim procedurama poput serklaža.

Ukoliko vam je trudnoća rizična ili visoko rizična obratite pažnju na bitno je da se trudnice pridržavaju saveta ginekologa nema razloga za brigu.

Verified 3.0